יום שבת, 15 במרץ 2014

שכונת פקידי אפ"ק - שריד לבנקאות עם אידיאולוגיה


באחד ממסעותי לגילוי אוצרותיה המתעוררים של תל אביב הישנה, הגעתי ל"שכונת פקידי אפ"ק"  שמסתתרת לה בסימטה קטנה הניצבת לרחוב שפ"ר, בקרבת נחלת בנימין ושוק הכרמל.
על השכונה שמעתי מחברי ללימודים ג'ורג' איתן הורביץ, שסבו היה מזכיר הבנק בשנות העשרים ומשפחתו מתגוררת שם עד היום. גם לי קשר עם בנק אפ"ק, סבו של אבי, יואל ברש"ד היה גזבר הבנק כשזה נפתח בצפת ב 1910. סבא רבא זה אהב לבקר בתל אביב במיוחד בחורפים הקרים של צפת, ואילו חבריו התל אביבים השיבו לו ביקורי גומלין בקיץ התל אביבי החם והמהביל.  
לא תמיד זכו ראשי הבנקאות בארץ למשכורות אגדתיות, ל"מצנחי זהב" ולשאר הטבות מופלגות שבן תמותה מן העם לא יכול אפילו לחלום עליהן.
מנהלו הראשון של הבנק, דוד זלמן לבונטין, שהיה ציוני גדול והרבה לרכוש קרקעות בא"י במטרה ליישב בהם יהודים, קבע בזמנו עקרונות בנקאיים נוקשים. הוא דאג להפריד בין ההון לשלטון, ובקרב חבר מנהליו והמועצה שלו, הקפיד כי איש לא יכהן באחת המשרות של ההסתדרות הציונית על מנת למנוע ניגוד אינטרסים.
יחד עם זה דאג לרווחת פקידיו, שעד שנות השלושים מנו כ 70 בכל 8 הסניפים שקמו בארץ ישראל.
הוא קבע את העברית כשפת הפעילות בבנק ואפילו חיבר את "ספר השימוש" עם מונחים בנקאיים בעברית או בתעתיק עברי
לבונטין הנהיג את תשלום  משכורת בראשית כל חודש, וכן את הנהיג את ה"קביעות" בעבודה. הוא הקים את "קופת התגמולים" הראשונה, ששימשה גם כביטוח תאונות וגם כקופת פנסיה.
בשנת 1921 נבנתה בתל אביב שכונת מגורים עבור פקידי הבנק על אדמה שרכש לבונטין בשנת 1913. השכונה היא הראשונה שנבנתה במתכונת "חברות הרכישה" של פעם, שאיגדו מספר חברים שלהם מכנה משותף מקצועי או חברתי, כדוגמת "שכונות המורים", שכונת חברי "המקשר", ו"מעונות עובדים" שנבנו ברחבי הארץ בשנות ה30 וה40. המאפיין את השכונות האלה היה הדגש על מרחב ציבורי ירוק וקשר בין תושבי השכונה.
את השכונה הזו תכנן האדריכל יוסף טישלר . הבתים, שהיום נראים קטנים וצנועים, היו בתים מודרניים עם שירותים מקלחת ומטבח ונחשבו  מפוארים יחסית בזמן הקמתם.
במשך השנים נוספה לרוב הבתים קומה נוספת, בית אחד נהרס ובמקומו הוקם לפני כעשור בית מגורים בסגנון "הבין לאומי", הגינה העגולה שהיתה בחזית הפכה למגרש חנייה. רוב הבתים כיום סובלים מהזנחה קשה.
שוטטתי לי בין הבתים, טיפסתי בגרם המדרגות הצר והמפותל של בית הורביץ, והרגשתי את רוחות רפאים של העבר נוכחים בכל פינה.  איש מדיירי העבר לא פגשתי, אך באחד הבתים שנראים די מוזנחים מבחוץ, מצאתי את משרד העיצוב "טיקו". אחרי שעליתי במדרגות מתכת חיצוניות, נצבתי לפני דלת זכוכית מעוצבת, שהזמינה אותי להיכנס למשרד. נשמתי נעתקה למראה העיצוב המודרני והמינימליסטי של הסטודיו. כשיואב, מנהל המקום, הראה לי כמה פינות שדאג לשמר, וגם סיפר לי שמתחת לרצפת הפרקט מסתתרת הרצפה המצוירת ומחכה ליום שבוא יוחלט על שימור הבית כולו, לא היה לי ספק כי הבית נפל לידיים אוהבות.
בשנת 2014 לא היה לי מושג מה יעלה בגורל הבתים של סימטת שפ"ר, קשה להאמין כי כרישי הנדל"ן יניחו לה לחזור לימי תפארתה. להפתעתי ראיתי לאחרונה כי חלק מהבתים שופצו ושחזרו עם הקפדה על שימור פריטים והפכו לדירות יוקרה. נראה שהשכונה חזרה לימיה היפים. אך לעומת העבר שהדיירים היו פקדי בנק צנועים, היום רק בעלי ממון  יכולים להרשות לעצמם לגור בהן.השכונה כפי שנראתה סמוך להקמתה


 עבודת רקמה של האמן איתן גורג הורביץ המתארת את השכונה בימיה היפים


החצר המרכזית הפכה מגרש חנייה


בית הורביץ


גרם המדרגות לגג של בית הורביץ


חלון בחדר המדרגות של בית הורביץ


אחד מבתי השכונה כפי שהיה


עוד בית שמצליח לשרוד


בית ששורד בקושי 


זכר למבואה 


פינה במשרד המעצבים "טיקו"ששופץ באחד מבתי השכונה

קישורים:

בנק אנגלו פלשתיין   בנק אנגלו פלשתין
שכונת פקידי אפ"ק  שכונת פקידי אפ"ק
תערוכת הרקמה של גורג איתן הורביץ  http://tlv100-eitan.blogspot.co.il/

6 תגובות:

 1. כמו תמיד עצמונה ...מחכים מרווה ו...עושה חשק לעוד...

  השבמחק
 2. מדהים ונפלא עד מאד. ישנם דברים דומים בשכונות כמו זו גם בחיפה ואולי אפרסם זאת בהמשך בבלוג זה או אחר. כדיא להכיר זאת לעומק. זו רקמת החיים שלנו - איך הפכנו למה שאנו כיום בבנייה בערים בכלכלה ועוד ועוד. השימור כאן משווע וצריך להתאגד חזק מאד יחד עם המועצה לשימור לפני שנפסיד את שכית החמדה הזאת בת"א ודומות לה בארץ. עורו התעוררו כל עוהבי הארץ ובניה - חייבים להיות פעילים בעניין ולא לחכות לבאות בלי מעש. תודה לך עצמונה ששיתפת אותנו במידע ובידע העצום שלך
  אלי מילר חיפה

  השבמחק
 3. מדהים מחכים ומרתק. ישנן שכונות דומות לזו גם בחיפה עיר הולדתי באזורי הכלכלה של פעם ובאחרות. חשוב שנשמר אותן מבעוד מועד. עצמונה , ממש מרתק כרגיל אצלך וצריכים שנתאחד יחד כל אוהבי הארץ הזו כדי להספיק ולשמר ולהיות פעילים בעניין ולא יושבים על הגדר. עורו אחים עורו

  השבמחק